Rövid áttekintés az EBH-ról

Kik vagyunk?

Az Európai Bankhatóság (EBH) egy független uniós hatóság, amelyet 2011-ben, a nagy pénzügyi válságot követően alapítottak. Fő feladatunk, hogy következetes szabályokat állapítsunk meg az uniós bankok számára, egyenlő versenyfeltételeket biztosítsunk, és védjük a pénzügyi szolgáltatások fogyasztóit. Átfogó célunk, hogy hozzájáruljunk az EU pénzügyi stabilitásához.

Mivel foglalkozunk?

Feladatunk, hogy megfelelő, hatékony és harmonizált európai felügyelet és szabályozás biztosításával javítsuk a belső piac működését. Az egyes pénzügyi intézmények felügyelete a nemzeti felügyeleti hatóságok felelősségi körébe tartozik.

Ennek érdekében gondoskodunk arról, hogy az európai bankok ugyanazt az egységes szabálykönyvet kövessék. Ez magában foglalja az esetleges jogsértések kivizsgálását is. Hozzájárulunk a betétesek, a befektetők és a fogyasztók védelméhez. Ösztönözzük következetes felügyeleti gyakorlatok alkalmazását, és értékeljük az uniós bankszektort érintő kockázatokat. Az EBH továbbá közvetítő szerepet tölt be vitás ügyekben, és tanácsokat ad az uniós intézményeknek.

Kötelező technikai standardok és iránymutatások elfogadása révén továbbfejlesztjük és karbantartjuk az uniós bankokra vonatkozó európai egységes szabálykönyvet. Az egységes szabálykönyv célja, hogy a pénzügyi intézmények számára az egész EU-ban egységes, harmonizált prudenciális szabályokat biztosítson. A prudenciális szabályok harmonizált alkalmazásának biztosítása érdekében előmozdítjuk a felügyeleti gyakorlatok konvergenciáját.

Megbízatásunk részeként rendszeres kockázatértékelési jelentések és uniós stressztesztek révén értékelnünk kell az uniós bankszektor kockázatait és gyenge pontjait.

Egyéb feladataink közé tartozik azoknak az eseteknek a kivizsgálása, amikor a nemzeti hatóságok helytelenül vagy nem kielégítően hajtják végre az uniós jogot, a rendkívüli helyzetekben történő döntéshozatal, közvetítés az illetékes hatóságok között határokon átnyúló helyzetekkel kapcsolatos nézeteltérésekben, valamint az Európai Parlament, a Tanács, illetve az Európai Bizottság független tanácsadó szerveként való fellépés.

A pénzügyi világ folyamatosan változik, és az EBH azáltal alkalmazkodik ehhez a változáshoz, hogy támogatja és előmozdítja a fenntartható finanszírozást és a pénzügyi innovációt. Arra törekszünk, hogy csökkentsük az éghajlatváltozásból eredő kockázatokat és segítsük szélesebb körű környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) tényezők alkalmazását, egyúttal támogatva a banki és pénzügyi rendszer áttérését a fenntarthatóbb gazdaságra. Az EBH ezeket az értékeket saját szervezetén belül a fenntartható működés révén juttatja érvényre.

A Hatóságot a közelmúltban új felügyeleti és ellenőrzési felelősségi körökkel ruházták fel az információs és kommunikációs technológiákkal kapcsolatos, harmadik fél általi szolgáltatásnyújtás, valamint az eszközalapú és az elektronikuspénz-token kibocsátása terén. Ez közvetlenül megjelenik a digitális működési rezilienciáról szóló rendelet (DORA-rendelet) és a kriptoeszközök piacairól szóló rendelet (MiCA-rendelet) összefüggésében.

Legfontosabb céljaink közé tartozik, hogy az uniós polgárok számára a saját nyelvükön nyújtsunk naprakész tájékoztatást munkánkról. Az átláthatóságot az iránymutatások, a technikai standardok, a munkaprogramok összefoglalói és az éves jelentések közzététele révén biztosítjuk, melyek mindegyike elérhető az EU 24 hivatalos nyelvén.

Szoros együttműködést folytatunk az illetékes nemzeti hatóságokkal és más uniós szervekkel és ügynökségekkel, köztük az Európai Bizottsággal (EB), az Európai Értékpapírpiaci Hatósággal (ESMA), az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatósággal (EIOPA), az Európai Központi Bankkal (EKB), az Európai Rendszerkockázati Testülettel (ERKT) és a Bázeli Bankfelügyeleti Bizottsággal.

Hogyan épül fel szervezetünk?

Az EBH munkáját egy elnök és egy ügyvezető igazgató irányítja. Két fő irányító testületünk van: a felügyeleti tanács, amely szakpolitikai döntéseket hoz, valamint az igazgatótanács, amely tevékenységeinket felügyeli. A felügyeleti tanács a Hatóság legfőbb döntéshozó szerve. A felügyeleti tanács hozza meg az EBH valamennyi szakpolitikai döntését, így például elfogadja a technikai standardok, iránymutatások, vélemények és jelentések tervezeteit.

Az igazgatótanács feladata annak biztosítása, hogy a Hatóság teljesítse küldetését és ellássa a rábízott feladatokat. E tekintetben felhatalmazást kapott arra, hogy javaslatot tegyen többek között az éves munkaprogramra, az éves költségvetésre, a személyzeti politikára vonatkozó tervre és az éves jelentésre.

Az EBH szervezete négy főosztályra és 18 osztályra tagolódik, összesen mintegy 250 alkalmazottal.

Szeretne csatlakozni hozzánk?

A szakpolitikai szakértőktől az adatelemzőkön és a kommunikációs szakembereken át sok más profilú szakemberig mindenki fontos szerepet játszhat küldetésünk teljesítésében.

Az EBH versenyképes fizetést, vonzó munkakörnyezetet és a munka és a magánélet egészséges egyensúlyát kínálja, valamint rugalmas munkaidőt és a gyermekes munkavállalók számára további juttatásokat biztosít.

Emellett gyakornoki lehetőségeket nyújtunk egyetemi diplomával rendelkezőknek szakmai pályafutásuk kezdetén.