EUNB w pigułce
Kim jesteśmy?
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) jest niezależnym organem UE utworzonym w 2011 r. w następstwie globalnego kryzysu finansowego. Do naszych głównych zadań należy ustanowienie spójnych przepisów dla banków w UE, zapewnienie równych warunków działania oraz ochrona konsumentów usług finansowych. Naszym nadrzędnym celem jest dbanie o stabilność finansową w UE.
Czym się zajmujemy?
Naszą rolą jest poprawa funkcjonowania rynku wewnętrznego poprzez zapewnienie odpowiedniego, skutecznego i zharmonizowanego europejskiego nadzoru i regulacji. Krajowe organy nadzoru są odpowiedzialne za nadzór nad poszczególnymi instytucjami finansowymi.
My dbamy o to, by europejskie banki przestrzegały tego samego ujednoliconego zbioru przepisów. Nasza działalność obejmuje dochodzenia w sprawie ewentualnych naruszeń. Przyczyniamy się do ochrony deponentów, inwestorów i konsumentów. Propagujemy stosowanie spójnych praktyk nadzorczych i oceny ryzyka w sektorze bankowym UE. EUNB prowadzi również mediacje w sporach i doradza instytucjom UE.
EUNB opracowuje i utrzymuje jednolity zbiór przepisów europejskich dla sektora bankowego UE przez przyjmowanie wiążących standardów technicznych i wytycznych. Jednolity zbiór przepisów ma w zamierzeniu zapewnić ujednolicony zestaw zharmonizowanych reguł ostrożnościowych dla instytucji finansowych w całej UE. Wspieramy konwergencję praktyk nadzorczych w celu zapewnienia jednolitego stosowania reguł ostrożnościowych.
W zakresie kompetencji EUNB jest również ocena ryzyka i zagrożeń występujących w unijnym sektorze bankowym, w związku z czym sporządzamy regularne sprawozdania z oceny ryzyka i przeprowadzamy ogólnoeuropejskie testy warunków skrajnych.
Inne zadania EUNB obejmują badanie niedostatecznego stosowania unijnego prawa przez organy krajowe, podejmowanie decyzji w sytuacjach nadzwyczajnych, mediację w sporach transgranicznych między właściwymi organami, a także działanie w charakterze niezależnego organu doradczego Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji.
Świat finansów ewoluuje, a EUNB dostosowuje się do tych przemian, stosując i propagując zrównoważone finansowanie i innowacje finansowe. Pracujemy nad zmniejszeniem zagrożeń związanych ze zmianą klimatu i działamy w obszarze szerzej pojętych ryzyk środowiskowych, społecznych i związanych z zarządzaniem (ryzyka ESG), wspierając przejście systemu bankowego i finansowego na bardziej zrównoważoną gospodarkę. EUNB kultywuje te wartości, prowadząc własną działalność w sposób zrównoważony.
EUNB powierzono niedawno nowe obowiązki w zakresie nadzoru i kontroli w obszarach świadczenia przez osoby trzecie usług technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz emisji tokenów powiązanych z aktywami i będących e-pieniądzem. Zadania te wpisują się w kontekst rozporządzenia w sprawie operacyjnej odporności cyfrowej sektora finansowego (DORA) oraz rozporządzenia w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCA).
Informowanie obywateli UE o naszej pracy w ich ojczystym języku stanowi istotę naszych przekonań. Hołdujemy przejrzystości, publikując wytyczne, standardy techniczne, streszczenia programów prac i sprawozdania roczne. Wszystkie są dostępne w 24 językach urzędowych UE.
Ściśle współpracujemy z właściwymi organami krajowymi oraz innymi organami i agencjami UE, w tym z Komisją Europejską (KE), Europejskim Urzędem Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), Europejskim Urzędem Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), Europejską Radą ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) i Bazylejskim Komitetem Nadzoru Bankowego (BCBS).
Jak wygląda nasza struktura?
Na czele EUNB stoi Przewodniczący i Dyrektor Wykonawczy. W EUNB mamy dwa główne organy zarządzające: Radę Organów Nadzoru, która podejmuje decyzje związane z polityką, oraz Zarząd, który kieruje naszą pracą. Rada Organów Nadzoru jest głównym organem decyzyjnym Urzędu. Podejmuje wszystkie decyzje związane z polityką EUNB, np. w sprawie przyjęcia projektów standardów technicznych, wytycznych, opinii i sprawozdań.
Rolą Zarządu jest zapewnienie wypełniania przez Urząd jego misji i wywiązywania się z powierzonych mu zadań. W związku z tym przyznano mu uprawnienia do proponowania m.in. rocznego programu prac, budżetu rocznego, planu polityki kadrowej i sprawozdania rocznego.
EUNB składa się z czterech departamentów, 18 działów i zatrudnia około 250 osób.
Chcesz do nas dołączyć?
Od ekspertów ds. polityki i analityków danych po specjalistów ds. komunikacji i wiele innych profili - każdy może odegrać ważną rolę w realizacji naszej misji. EBA oferuje konkurencyjne wynagrodzenia, angażujące środowisko pracy i zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, dodatkowe korzyści dla pracowników z dziećmi i elastyczne godziny pracy. Oferujemy również staże dla absolwentów szkół wyższych rozpoczynających karierę zawodową.